Historia

Historia Pieszej Pielgrzymki Ziemi Kłodzkiej na Jasną Górę
 
Inicjatywa pielgrzymowania z Kłodzka na Jasną Górę sięga roku 1991 r., w którym to zaplanowane było Światowe Spotkanie Młodych. Na spotkanie z młodzieżą miał przybyć papież Jan Paweł II, co wywołało żywsze niż zwykle zainteresowanie wśród wiernych, zarówno tych, którzy wielokrotnie pielgrzymowali na Jasną Górę, jak i tych, którzy po raz pierwszy mieli wyruszyć na pielgrzymi szlak. 
 
Do roku 1990 pielgrzymi z Kłodzka i okolic pielgrzymowali pieszo na Jasną Górę w ramach Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki. To w ich sercach i umysłach kiełkowało pragnienie stworzenia własnej grupy, która zjednoczyłaby pielgrzymów pochodzących z Ziemi Kłodzkiej a rozproszonych po różnych grupach pielgrzymki wrocławskiej. W 1991 r., wobec prognoz liczby pielgrzymów stało się jasne, że Wrocławska Piesza Pielgrzymka nie będzie w stanie ich wszystkich wchłonąć z powodów organizacyjnych.
Wobec powyższego ksiądz Bronisław Kryłowski z parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku zaproponował stworzenie Nurtu Południowego Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, który wyruszałby ze swoich macierzystych parafii na szlak odrębną od głównego nurtu trasą. Inicjatywa powołania Nurtu Południowego została zrealizowana i w 1991 r.
W jego ramach pielgrzymowały grupy obejmujące takie główne miasta jak: Wałbrzych, Świdnica, Dzierżoniów, Bielawa, Ząbkowice Śląskie oraz region Ziemi Kłodzkiej. Numeracja Grup Nurtu Południowego Wrocławskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę była wspólna dla obu nurtów, a Grupa Ziemia Kłodzka otrzymała nr „31”. Oprócz niej, w ramach Nurtu Południowego wędrowało jeszcze 5 grup o nr „10”(i „10a”), „19”, „19a”, „26”, „26a”, co łącznie dawało liczbę ok. 2500 pielgrzymów. Pierwszym przewodnikiem Grupy „31” został ksiądz wikariusz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku Bronisław Kryłowski (obecnie diec. Legnicka), natomiast ojcem duchowym ks. Andrzej Lignar z Lądka Zdrój (obecnie diec. Wrocławska).
       Od początku swego istnienia, Grupa „31” Ziemia Kłodzka obrała za swoje miejsce zbiórki i wymarszu na szlak Parafię p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku. Od 1991 r. do 2009 rokrocznie mieściło się przy tej parafii Biuro Pielgrzymkowe, które prowadziło zapisy oraz udzielało wszelkich informacji.
       Ksiądz Bronisław Kryłowski przewodził Grupie „31” przez rok, po czym przewodnictwo na dwa lata 1992-1993 objął ks. Andrzej Lignar – Lądek Zdrój. Kolejno przewodnictwo w Grupie „31” obejmowali: w latach 1994-1995 ks. Marian Rapacz -  Złoty Stok, następnie w latach 1996-1999 ks. Krzysztof Pełech – Nowa Ruda-Słupiec, rok 2000 ks. Jacek Jasiński – Nowa Ruda oraz od 2001 r. ks. Józef Siemasz. Funkcję ojca duchowego Grupy „31” pełnili o. Marian Węsak (1992-1993,1995), ks. Andrzej Lignar (1991,1994), ks. Jan Durlik (1996), o. Jan Abram (1997-1999), ks. Piotr Jurzyk (2000,2002-2004), ks. Romuald Brudnowski (2001).
        Pielgrzymka Ziemi Kłodzkiej w roku 1991 - z uwagi na osobę papieża i Światowe Spotkanie Młodzieży, była jak dotąd najbardziej liczna (580 osób). Mimo, że już w roku 1992 r. liczba pielgrzymów była stosunkowo niska (340), Nurt Południowy wyruszył z Kłodzka na szlak 7 sierpnia zatrzymując się na noclegach w: Bobolicach, Przewornie, Radoszowicach, Popielowie, Tułach, Łomnicy, Nowinach oraz w Gnaszynie (Częstochowa).
         Od 1993 r. Grupa „31” wyruszała na szlak 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, bowiem koniecznym okazało się podzielenie pierwszego dnia marszu na dwa krótsze etapy, dzięki czemu pielgrzymi mogli odpocząć na pierwszym noclegu już w Bardzie, a po powodzi 1000-lecia od roku 1997 w Brzeźnicy. W 1995 r. nastąpiła zmiana trasy i zamiast noclegu w Nowinach został wyznaczony nocleg w Cisiach.
       Natomiast od roku 2000 r. został zmieniony termin pielgrzymki na 1-10 sierpnia. Liczebność Grupy „31” wahała się z roku na rok: 1991 (580), 1992 (340), 1993 (330), 1994 (301), 1995 (334), 1996 (279), 1997 (283), 1998 (404), 1999-2004 (po ok. 250-350 osób).
Niezwykle liczebny był zawsze stan duchowny reprezentowany przez księży diecezjalnych, zakonnych, siostry zakonne oraz diakonów i kleryków Wrocławskiego Seminarium Duchownego. Spośród nich w ramach Grupy „31” pielgrzymowali:
Ks. Bronisław Kryłowski, ks. Andrzej Lignar, ks. Wiesław Mróz, ks. Jarosław Leśniak, ks. Jerzy Babiak s.d.b., o. Marian Węsak, ks. Piotr Frankowski, ks. Marian Rapacz, ks. Józef Siemasz, o. Zdzisław Szymczycha, ks. Mariusz Kopras, ks. Norbert Żur (Czechy), ks. Janusz Durlik, ks. Krzysztof Pełech, ks. Mariusz Kryśpiak, ks. Jacek Jasiński, ks. Mirosław Lonczak s.d.b., ks. Maciej Krupa, ks. Adam Gliwiński s.d.b., ks. Krzysztof Odzimek, ks. Bogusław Konopka, o. Jan Abram TJ, ks. Witold Baczyński, ks. Igor Falkiewicz, ks. Jacek Tomaszewski, ks. Jarosław Nieczypor, ks. Romuald Brudnowski, ks. Krzysztof Połeć, ks. Marek Mielczarek, ks. Piotr Jurzyk, ks. Rafał Chudy, ks. Sebastian Pelc, ks. Mariusz Dębowski,  i inni.
       Nazwa Grupy „31” – Ziemia Kłodzka, właściwie oddaje udział terytorialny wiernych z poszczególnych parafii tego regionu. W 14 dotychczasowych pielgrzymkach z Kłodzka na Jasną Górę pielgrzymowali wierni z następujących miejscowości: Brzeźnica, Bystrzyca Kłodzka, Bielawa, Bierkowice, Bożków, Chełm, Czarny Bór, Czermna, Czerwieńczyce, Červona Hora (Czechy), Drogosław, Dzierżoniów, Duszniki Zdrój, Domaszków, Długopole Zdrój, Długopole Dolne i Górne, Dzikowiec, Gaworzyce, Głogów, Gorzanów, Gogolin, Henryków, Idzików, Jaszkowa Górna, Jawor, Jugów, Kamieniec Ząbkowicki, Karczmiska, Krosnowice Kłodzkie, Krzeszów, Kłodzko, Kudowa Zdrój, Kraków, Kruszyna, Lasocice, Lubań Śląski, Lądek Zdrój, Lewin Brzeski, Lewin Kłodzki, Ludwikowice Kłodzkie, Łódź, Malczyce, Mąkoszyce, Międzylesie, Mikowice, Młoszowa, Niwa, Nowa Ruda, Nowy Jaworów, Niemcza, Olkusz, Oleśnica, Ostroszowice, Ołdrzychowice Kłodzkie, Ożary, Polanica Zdrój, Pieszyce, Piszkowice, Piława Górna, Poznań, Przeworno, Przygórze, Radków, Różanka, Skrzynka, Słupiec, Stójków, Sławęcin, Starczów, Starków, Stara Łomnica, Stary Wielisław, Szczecin, Szczytna, Szklarka, Suszyna, Stronie Śląskie, Ścinawka Średnia, Ścinawka Dolna, Świdnica, Święta Katarzyna, Świerczków, Tłumaczów, Topola, Trzebieszowice, Wałbrzych, Wambierzyce, Wilkołasz, Włodowice, Wojbórz, Wolibórz, Wrocław, Zabrze, Ząbkowice Śląskie, Złoty Stok, Ziębice, Żory.
       Wśród wielu pielgrzymów obserwuje się żywe i wieloletnie związanie z Grupą „31”, która, mimo iż od początku składała się głównie z młodzieży szkół średnich i częściowo studentów – powstała przecież, by wyruszyć na Światowe Spotkanie Młodzieży w r. 1991 – objęła niczym rodzina, młodszych i starszych, we wspólnocie bratersko-siostrzanej, pielgrzymującej w indywidualnych i wspólnych intencjach.
      Pielgrzymka jest nietypowym duszpasterstwem, bowiem odbywa się ono w drodze, w marszu. Zamiast wygodnych ławek i sklepienia nawy świątynnej, pielgrzymi idą po rozpalonym asfalcie czy piaszczystej leśnej drodze, narażeni na wszystkie możliwe działania atmosferyczne. Pielgrzymi decydują się nie tylko na fizyczny trud i zmęczenie. Decydują się również na wysiłek intelektualny poprzez wysłuchanie konferencji na różne życiowe tematy oraz modlitewny. Dzień pielgrzyma od wymarszu z miejsca noclegu posiada swój własny rytm, poprzez modlitwy poranne, śpiewy godzinek, konferencję, modlitwę Anioł Pański, różaniec i koronkę do Bożego miłosierdzia. Każdego dnia pielgrzym uczestniczy we Mszy Św., a gdy ma taką potrzebę, może skorzystać z sakramentu pojednania u pielgrzymujących z tyłu grupy kapłanów. Dziennie pielgrzymi przemierzają od 20 do 42 km, podzielonych na odcinki.
        Młody skład osobowy grupy miał również kapitalne znaczenie dla atmosfery pielgrzymki, którą w ogromnej mierze kształtowała służba muzyczna. Grupa „31” Ziemia Kłodzka była zawsze niezwykle rozśpiewaną grupą. Tą właśnie rozśpiewaną i radosną atmosferą, Grupa „31” Ziemia Kłodzka przemierzając szlak na Jasną Górę dokonała swoistego cudu, bowiem o ile na terenie diecezji wrocławskiej była przyjmowana z żywą ludzką gościnnością, o tyle na terenach Opolszczyzny i diecezji częstochowskiej w pierwszych latach pielgrzymowania można było spotkać się z niechęcią. Jednak po kilku latach pielgrzymowania nastawienie tamtejszej ludności do Pieszej Pielgrzymki z Kłodzka na Jasną Górę zmieniło się diametralnie na plus.

         Historia najnowsza - diecezja świdnicka
        Diecezja świdnicka została ustanowiona przez Jana Pawła II 25 marca 2004 roku. Już tego samego roku pielgrzymi tejże młodej diecezji pielgrzymowali po raz pierwszy do tronu Jasnogórskiej Pani. Pierwsze pielgrzymki prowadził ks. Józef Siemasz (2004-2009). W roku 2009 jako zastępca przewodnika grupy pielgrzymował o. Jonasz Pyka OFM (franciszkanin), który w latach 2010-2012 był przewodnikiem grupy 3. Od roku 2013 przewodnikiem Grupy 3 został o. Augustyn Feliszek OFM. 
        W roku 2012 w naszej grupie pielgrzymowało niespełna 200 osób, w roku 2013 ok. 175. Pierwsze 2 dni pielgrzymki grupa przeżywa w drodze do Bobolic, gdzie spotyka się z głównym nurtem. Ważnym i często bardzo zapamiętywanym punktem dnia na pielgrzymce jest wieczorny Apel Jasnogórski. W Brzeźnicy jest to Apel, który poprzedza radosne spotkanie, w czasie którego od kilku lat pielgrzymi otrzymują gadżet, przedmiot, który ma im pomóc w wejściu w temat pielgrzymki, bądź wiąże się z jej franciszkańskim duchem. Zwyczaj ten wprowadził o. Jonasz Pyka, a wśród przedmiotów, które pielgrzymi nosili w czasie pielgrzymki, były m.in.: krzyże tau, różańce wykonane ze sznurka z medalikiem Matki Bożej, sandały - symbol drogi, którą mamy podjąć. Pielgrzymi z zainteresowaniem oraz z entuzjazmem przyjmują tę formę zewnętrznego wyrazu głębszych, duchowych treści.
          Apel w Bobolicach ma również swoją młodą, budującą się tradycję. Od roku 2009 w kościele w Bobolicach odbywa się nabożeństwo pokutne przygotowywane przez p. Jarosława Komorowskiego, katechetę z Kłodzka. Nabożeństwo co roku oparte jest na jakimś fragmencie Biblii. Rozważania, śpiew, głęboka modlitwa, gra teatralna aktorów pielgrzymkowych czy wreszcie - spotkanie "twarzą w twarz" z Jezusem w Najświętszym Sakramencie sprawiają, że wiele osób, zwłaszcza z Kłodzka oraz z Ząbkowic Śląskich przybywa, aby w nim uczestniczyć, aby spotkać Jezusa i doświadczyć po raz kolejny wielkiej miłości Boga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz